WSZYSTKO, CO WARTO WIEDZIEĆ O SANKCJI KREDYTU DARMOWEGO
Na czym polega sankcja kredytu darmowego? Komu i kiedy przysługuje?
Jak skorzystać z ww. sankcji? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo
w niniejszym artykule.
NA CZYM POLEGA SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO?
Sankcja kredytu darmowego polega na tym, że kredytobiorca zwraca kredytodawcy wyłącznie kapitał kredytu, bez odsetek oraz pozostałych kosztów kredytu. Zatem zwracacie Państwo kredytodawcy tyle pieniędzy, ile Państwo od niego otrzymaliście.
KOMU I KIEDY PRZYSŁUGUJE SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO?
Sankcja kredytu darmowego przysługuje tylko konsumentom, czyli osobom fizycznym, których umowa kredytowa nie jest związana bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą lub zawodową.
Sankcja kredytu darmowego dotyczy umów kredytu zawartych od dnia 18 grudnia 2011 roku, obejmujących kredyt w wysokości nie większej niż 255.550,00 zł, które to umowy nie są zabezpieczone hipoteką na nieruchomości.
Sankcja kredytu darmowego przysługuje, jeżeli kredytodawca dopuści się naruszeń określonych w ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku (Dz.U. Nr 126, poz. 715 ze zm). Ww. naruszenia dotyczą m.in. nieprawidłowo wyliczanych odsetek, wskaźnika RRSO lub przekroczenia poziomu pozaodsetkowych kosztów kredytu, określonych w ww. ustawie o kredycie konsumenckim.
JAK SKORZYSTAĆ Z SANKCJI KREDYTU DARMOWEGO?
Celem skorzystania z sankcji kredytu darmowego należy złożyć kredytodawcy stosowne oświadczenie (na piśmie).
Kredytobiorca może złożyć ww. oświadczenie w terminie do roku od dnia wykonania umowy kredytu (tj. należy liczyć roczny termin od dnia uiszczenia ostatniej wpłaty zrealizowanej w wykonaniu umowy).
W razie nieuwzględnienia przez kredytodawcę ww. oświadczenia, kredytobiorca może dochodzić swoich należności przed sądem.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą kancelarią. Pomożemy Państwu przeanalizować umowę kredytu pod kątem sankcji kredytu darmowego, w złożeniu ww. oświadczenia oraz dochodzeniu Państwa roszczeń.
adwokat Piotr Pieńkowski